Imágenes de páginas
PDF
EPUB

aro

are

are

aro

are

are

are

2 times 2 times 2 times 2 times 2 times 2 times

4 are

4 are

4 times
4 times
4 times
4 times
4 times
4 times
4 times
4 times
4 times

are

are

5 ano 20

aro

6 are

are

are

are

[blocks in formation]

are

10 are

are

[merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][ocr errors][merged small][merged small]

12. Repeat the

MULTIPLICATION TABLE. 1 are 2 | 3 times 1 3

1 4. 2 4 | 3 times 2 6

2 8 3 6 3 times 3 are 9

3 12 8.) 3 times 4 are 12

16 5 10

3 times

5 15 6 12 | 3 times

13

24 2 times they are 14 3 times ng are 21

28 2 times 8 are 16 3 times 8 24

8 32 9 18 3 times 9 27

9 36 2 times 10 20 3 times 10 are 30

4 times

40 2 times 11 are 22 3 times 11 are

4 times 11

44 24 | 3 times 12 are

36

4 times 12 are 48 1 5 1 6

1 7 2 are 10 | 6 times

12

2 14 3 3 18

3 are 21 4 are 20 6 times 4 are 24

4 5 are 256 times 5 are 30

5 35 6 are 36

6 are 42 42 many times

7 are 49 40 6 times 8 are 48

ng times

8 56 9 45 | 6 times

54

9 63 5 sime 10 are 506 times 10 are 60

any times 10 are 70 5 times 11 are 55 | 6 times 11

66 7 times 11 are 77 5 60 1 6 times 12

7 times 12 84 1

1 are
9 | 10 times

1 are 10
2
16 | 9 times

2 are
18 | 10 times

2 20 3 are 24 9 times

3 4 are 32 | 9 times 4 are

36 | 10 times

4 40 5 are 40 9 times

45 | 10 times

5 50 6 48

9 times

6 54 | 10 times 6 60 569 times

may 63 10 times ng 70
8
64 | 9 times

8
172 | 10 times

8 80 9 72

9 times

9 are
81 | 10 times

9 90 80 9 10 90 | 10 times 10 are 100 8 89 9 uimos 11 are 99 | 10

110 8 sincs 12 are 96 9

times

12 are 108 10 times 12 are 120 25. If the interest of 1 dollar for 1 year is 6 cents, what is the interest of 2 dollars for the same time? Of 3? Of 6?

are

any times any times

6 are 30

6 times 6 times

are 35

[ocr errors]

ire

are

are

9 are

ng times

are

[merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][ocr errors][merged small][merged small][ocr errors][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][ocr errors][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][ocr errors][merged small][ocr errors][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][ocr errors][merged small][merged small][merged small]
[merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][ocr errors][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small]
[ocr errors][merged small][merged small][merged small][ocr errors][merged small][merged small][merged small]

Practical Questions on the Table. 13. How many cents will buy 8 books, if 1 cost 2 cents ? How many will buy 3 books ? 5 books? 8 books ? 10 books? 12 books?

14. How many cents will 10 yards of ribbon come to, at 2 cents for 1 yard? At 3 cents ? 5 cents ? 9 cents ? 12 cents ?

15. What are 2 barrels of flour worth, if 1 be worth 11 dollars? What are 3 barrels worth? What are 5? What are 7? What are 9 ? What are 11 ? What are 12 ?

16. What will 7 pair of shoes come to, at 5 dollars a pair ? What will 8 pair? What will 10 pair? What will 12 pair ?

17. What will 9 yards of broadcloth come to, at 6 dollars a yard? At 7 dollars ? At 20 dollars ?

18. There are 8 furlongs in 1 mile ; how many are there in 6 miles ? In 7 ? In 9? In 11 ? In 12 ?

19. There are 12 inches in 1 foot; how many are there in 2 feet? In 5 feet? In 6 feet? In 12 feet?

20. If a man earn 7 dollars in one week, how many dollars will he earn in 2 weeks? In 4? In 6? In 8? In 10? In 11 ? In 12 ?

21. If 1 bushel of clover-seed cost 12 dollars, what will 2 bushels cost? What will 3 bushels ? 5 bushels ? 7 bushels ? 9 bushels ? 11 shels ? 12 bushels ? 22. If you travel 5 miles in 1 hour, how far can you

travel in 2 hours? In 4 ? In 8? In 10? In 12?

23. William and James performed a piece of work together in 6 days; how many days will it take William to do the same work alone?

24. If you pay 8 dollars for 1 quarter's tuition, what will quarters come to? What will 3? 5? 7? 9?' 11? 12?

6 in:

8.

[blocks in formation]

How i 26. If you pay 3 dollars for 1 week's board, what will 2 weeks come to? What will 3? 5? 8? 10 ? 12?

18? Of 10 ? Of 12?

13.

27. If you give 5 apples for 1 orange, how many apples will buy 2 oranges? How many 3? How many 5? How many 6? How many 9? How many 10? How many 12?

[ocr errors]

DIVISION. TIV. 1. Divide 6 apples between 2 boys, and tell me how many each will have. How many times 2 in 6? Why?

Ans. Because 2 times 3 are 6. 2. Divide 10 pins between 5 boys, and tell me how many each will have. · How many times 5 in 10? Why?

3. If you wish to divide 8 oranges between your 2 little sisters, how many would each have? How many times ? in 8? Why?

4. A man divides 14 peaches between 7 of his children; how many will they have apiece? How many times 7 in 14? Why?

5. 14 cents were given to 2 poor boys; how many cents is that for each boy ? How many times 2 in 14? Why?

6. If 1 orange cost o cants, how many oranges will 18 cents buy? How many times 6 in 18? Why?

7. If it cost 6 cents to go in and see the wax figures, how many times can you go in for 30 cents? How many times 6 in 30 ? Why?

8. 8 boys found 48 cents, which they agreed to divide equally between them; how many will each have? How many times 8 in 48? Why?

9. I sold 8 lead pencils for 80 cents; how much is that apiece? How many times 8 in 80? Why?

10. 10 men found a pocket-book containing 100 dollars ; how many dollars will cach have, if the money be equally divided between them? How many times 10 in 100? Why?

11. There are 4 weeks in a inonth; how much will a man have a week, that has 48 dollars a month? How many times 4 in 48? Why?

12. 12 mnen, by contract, are to have i dollars for performing a piece of work ; how many dollars is each man's part ? llow

many tiines 12 in !? Why? 1:}. There are 4 quarts in a gallon; what is a quart of molasses wortli, wlien a grallon is worth 32 cents: flow many times 4 in 327 Why?

14. An older brother distributed 60 picture-books between his 6 younger brothers; how many did each have? How many times 6 in 60? Why?

15. 108 cents are to be equally divided between 9 children; how many will that be apiece? How many times 9 in 108? Why?

16. 132 bushels of corn are to be divided equally between 12 poor men; how inany will each man have ? times 12 in 132? Why?

17. 12 men engage to do a piece of work for 144 dollars ; what will be each man's part of the money ? times 12 in 144 ? Why?

18. Repeat the

How many

How many

DIVISION TABLE.

[blocks in formation]

11 11 11 11 11 11 11

times

5 times

2 in 2,
2 in 4, 2 times
2 in 6, 3 times
2 in 8, 4 lines
2 in 10, 5 times
2 in 12, 6 times
2 in 14, a times
2 in 16, 8 times
2 in 18,
2 in 20, 10 times
2 in 22, 11 times
2 in 24, 12 times

3 in 3,
3 in
3 in 9,
3 in 12,

4
3 in 15, 5 times
3 in 18, 6 times
3 in 21, 7 times
3 in 24, 8 times
3 in 27, 9 times
3 in 30, 10 times
3 in 33, 11 times
3 in 36,

8 times

9 times

times

19.

cost? 20.

12 times

4 in 4, 1 time
4 in 8, 2 timer
4 in 12, 3 timer
4 in 16, 4 times
4 in 20,
4 in 24, 6 timer
4 in 28, 7 times
4. in 32,
4 in 36, 9
4 in 40, 10 times
4 in 44, 11 times
4 in 48, 12 times

7, 1 time
7 in 14, 2 times
any in 21, 3 times
7

in 28, 4 times
a in 35, 5 times
7 in 42, 6 timer
7 in 49, 7 timer
ng

in 56,
7 in 63, 9

70, 10 times
7 in 77, 11 timer
7 in 84, 12 timer

[ocr errors][merged small]

7 in

2 times

[merged small][ocr errors][merged small]
[blocks in formation]

5 in 5, 1 time
5 in 10,
5 in 15, 3 times
5 to 20,

4 times 5 in 25, 5 times 5 in 30,

O 5 in 35, 7 times 5 in 40, 5 in 45, 9 times 5 in 51, 10 5 55, il times 5 60, 12 uimes

6 in 1
6 in 12, 2 tiines
6 in 18, 3 times

in 24, 4 times
6 in 30,
6 in 36,
6. in 42, 7 times
6 in 48, 8 times
6 in 54,
6 in 60, 10 times
6 in 66, 11 tiines
6 in 72, 12 times

Cents tany

8 times

8 times

9 times

times

in

tirnes

24.

[ocr errors]
[ocr errors][ocr errors]

in

times

times

times

times

7 times

times

times

9 times

times

8 in 8, 1 time
8 in 16, 2
8 in 24,

3
8 in 32,

4
8 in 40, 5 times
8 in 48, 6 times
8 in 56, 7 times
8 in 64, 8 times
8 in 72, 9 times
8 in 80, 10 times
8 in 88, 11 times
8 in 96, 12 times
11 in 11,
11 in 22, 2 times
11 in 33,

3
11 in 44, 4 times
11 in 55,

5
11 in 66, 6 times
11 in 77, 7 times
11 in 88,

8

9 in 9, 1 time
9 in 18, 2
9 in 27, 3 times
9 in 36, 4 times
9 in 45, 5 times
9 in 54, 6-times
9 in 63,
9 in 72,
9 in 81,
9 in 90, 10 times
9 ir 99, 11 times
9 in 108,

12
11 in 99,

9
11 in 110, 10 times
11 in 121, 11 times
11 in 132, 12 times
12 in 12,
12 in 24, 2 times
12. in 36, 3 times
12 in 48, 4 times

10 in 10, 1 time 10 in 20, 2 timer 10 in 30, 3 times 10 in 40, 4 times 10 in 50, 5 times 10 in 60, 6 times 10 in 70, 7 times 10 in 80,

8 10 in 90, 9 times 10 in 100,

10 10 in 110,

11 10 in 120,

12 12 in 60,

5 12 in 172,

6 12 in 84, 7 limes 12 in 96,

8 12 in 108, 9 times 12 in 120, 10 timen 12 in 132, 11 12 in 144,

12

times

times

times

1 time

titnes

tunes

Limes

times

times

[blocks in formation]

times

times

times

Practical Questions on the Table. 19. If 12 yards of tape cost 24 cents, what will one yard cost? 20. If you give 2 cents for an apple, how

many can you buy for 4 cents? How many for 6 cents? For 10 cents ? For 14 cents ? For 18 cents ? For 20 cents ?

21. If 1 lead pencil cost 3 cents, how many can you buy for 6 cents ? For 9 cents ? For 18 cents ? For 21 cents ? For 24 cents ? For 30 cents ? For 36 cents ?

22. If 4 cents will buy one orange, how many oranges will 8 cents buy? How many 16 cents? How many 24 cents? How many 32 cents? How many 40 cents? How many 48 cents ?

23. If the stage fare be 5 cents a mile, how far may you be carried for 10 cents? For 15? For 20 ? For 25? For 30? For 35 ? For 40? For 50? For 60 ?

24. If 6 cents will buy 1 pine-apple, how many will 12 cents buy? Will 24? Will 36? Will 42? Will 48? Will 60 ?

[ocr errors][merged small][ocr errors]
« AnteriorContinuar »