Imágenes de páginas
PDF
EPUB

MALE PUPIL TEACHERS GOVERNMENT

EXAMINATION QUESTIONS.

NUMERATION AND NOTATION. 1. Write in figures the following numbers :-Ninety million seventy thousand and twenty-eight; ten million nine thousand seven hundred and fifty.

2. Express in figures :-Four hundred and seventy-three million twenty-five thousand and fourteen.

3. Express in figures Ten million sixty thousand seven hundred and one.

4 Express in figures : - Ten million ten thousand and twenty-eight.

5. Express in figures :-Fifty-two million forty-three thousand and sixteen.

6. Write in figures the following numbers :-Eighty-seven millions three thousand and twenty; twenty-four millions seven hundred and nine.

7. Express in words, 20,507,001. 8. Express in words, 10,018, 180.

ADDITION. 1. Find the sum of 78, 824704, 65065050, 9034, 9290000, 706888, 10673009, and 7777.

MULTIPLICATION. 1. Multiply 829,741 by 59. 2. Multiply 463,098 by 7,380.

3. Multiply 2,356,225 by 41,535.

4. Multiply two million seven hundred and seventy-eight thousand five hundred and eighty-eight by nine thousand eight hundred and sixty-seven.

5. Multiply four million one hundred and sixty-eight thousand nine hundred and fifty-two by four thousand five hundred and sixty-eight.

DIVISION 1. Divide 1,406,373 by 108. 2. Divide 56,854,327 by 7,323.

3. Divide two hundred and seventy-three millions four hundred and ten thousand two hundred and eighty by three hundred and twelve.

4. Divide seven hundred and thirty-two thousand five hundred and six by one hundred and fifty-three.

a

MISCELLANEOUS EXERCISES ON THE FIRST FOUR

RULES. 1. What number added to eight hundred and seventy-five thousand five hundred and eighty-nine will amount to twenty million eighty-three thousand six hundred and seventy?

2. What sum added to 53,804 will make a million?

3. In 27 bales of cloth, each containing 15 pieces, and each piece 15 yards, how many yards ?

4. Multiply the number five hundred and seventy-six by itself, and subtract the result from a million.

5. What number must four hundred and sixteen be multiplied by to produce one hundred and fifty-four millions nine hundred and seventy-nine thousands five hundred and fifty-two?

6. There is a number the product of which when multiplied by 12 is ten million ninety-eight thousand three hundred ; find the number.

7. If a person were to count 80 sovereigns per minute, and continue counting 12 hours each day, how many days would he be occupied in counting a million?

a

COMPOUND RULES (Money).

Subtraction, 1. From ten millions nineteen thousand and three pounds, take six thousand seven hundred and three pounds seven shillings and three halfpence.

2. From six millions thirty thousand and three pounds one shilling, take three hundred and five thousand pounds two shillings and three halfpence.

3. From three millions sixteen thousand and five pounds six shillings, take seven hundred and eight thousand pounds three shillings and eightpence halfpenny.

Multiplication. 1. Multiply £584, 11s. 3}d. by 123. 2. Multiply £7, 16s. 8 d. by 790. 3. Multiply £24, 145. 7}d. by 457. 4. Multiply £59, 16s. 77d. by 670. 5. Multiply £5289, 3s. 1 d. by 582. 6. Multiply £55, 125. 9 d. by 533. 7. Multiply £13, 78. 4 d. by 275. 8. Multiply £42, 3s. 6 d. by 375. 9. Multiply £8641, 13s. 2d. by 131. 10. Multiply £3, 155. 6d. by 176. 11. Multiply £5289, 35. 1 d. by 582. 12. Multiply £713, 18s. 7}d. by 185. 13. Multiply £2917, 1os. 1od. by 981. 14. Multiply £4320, 16s. 7d. by 262. 15. Multiply £10, 11s. 8 d. by 270. 16. Multiply £13, 18s. 5d. by 1924.

17. Find the price of 68 chests of tea at £24, 145. 7}d. per chest.

18. How much will a man earn in 365 days, at 45. 9fd. per day?

19. If each of 114 persons receives £1, 18s. 63d., what is received by them all?

20. If I spend £2, 7s. 1}d. in a day, how much is that in a year of 365 days?

21. Required the price of 279 cwt. at £3, 75. 10d. per cwt. 22. Find the cost of 120 ounces of silver at 54s. an ounce.

23. Seventy-five labourers mend a road at 18s. 6d. a week each; how much will be required to pay them one week's wages?

24. What sum will purchase an estate of 2120 acres, when the price of each acre is £32, 5s. 6d. ?

25. Required the cost of travelling from one place to another, the distance being 211 miles, at 2}d. per mile.

26. Find the value of 213 tons at £4, 18s. vid. per ton.

27. Find the total value of 99 articles costing £2, iis. each ; 97 costing £1, 16s. gd. each; 99 costing 175. 11 d. each.

28. If the 'ducat' be worth 4s. 2 d., how much in English money did Shylock refuse when he said: 'If every ducat in six thousand ducats were in six parts, and every part a ducat, I would not draw them'?

Division.

1. Divide £379, 125. 2}d. by 365.
2. Divide £90,823, 135. 41d. by 289.
3. Divide £73,582, 145. 7 d. by 2905.
4. Divide £3,636,504, 1os. Id. by 1803.

5. Divide five millions and thirteen pounds (money) by eight.

6. Divide thirteen millions one hundred and six thousand pounds by nine.

7. Divide fourteen million pounds three shillings by eight.

8. The cost of 45 dozen pairs of gloves is £53 8s. 9d. ; find the cost of a single pair.

9. If 4 silver salt-cellars, each weighing 3 02., are worth £3, 195. 6d., what is their value per ounce?

10. If 19,000 cubic feet of gas cost £5, is. 4d., what is that per 1000 cubic feet?

MISCELLANEOUS EXERCISES ON THE COMPOUND

RULES (Money).

1. A merchant bought tea for £259, 199. 3d., sugar for £192, os. gd., coffee for £207, 11s. 6d. ; what must he sell the whole for to gain of what he paid for them?

2. A ship foundered at sea, having on board specie to the amount of half a million of pounds sterling; of this was saved a chest containing 13,000 sovereigns, one holding 10,000 crowns, and one to the value of £25,000 : how much money was lost?

3. Add together £175, 175.6d., five hundred guineas, eighty-seven half-crowns, and 1143 fourpenny pieces.

4 An estate is bought for £68,423; the cost per acre is £32, 55. 6d : find the number of acres.

5. A piano, table, and carpet cost £63, 5s. 6d. ; the piano and table cost £54, 145. 9d., and the table and carpet cost £26, os. 4d : find the cost of each.

6. How much is there left out of £150 after paying for 29 sofas at £3, 178. gd. each?

7. A tax, levied at the rate of £3, 175. 5d. per house, produces £917, 7s. od. ; how many houses are subject to the tax?

8. Divide £550, 35. 1}d. among four men, six women, and eight children, giving to each man double of a woman, and to each woman triple of a child.

9. If 8 packages of cloth, each consisting of 4 parcels, each parcel of 10 pieces, and each piece of 26 yards, cost £6656, what is the price per yard ?

10. How much tea at 5s. 4d. a lb. must be given for 192 Ibs. at 35. 4d. a lb. ?

« AnteriorContinuar »